Duvar Kağıdı

Plastik boya üzerine duvar kağıdı uygulanması

Duvarlarınızdaki mevcut plastik boya üzerine yeni aldığınız yada almayı düşündüğünüz duvar kağıdını hemen uygulamak çok pratik ve cazip görünsede unutulmamalıki özellikle eski tip plastik ve su bazlı plastik boyalar duvara yeterince sağlam tutunamadığı için üzerine uygulayacağınız duvar kağıdı uzun ömürlü olmayacak, hemen sökülmesede bir süre sonra plastik boyanın tutunamaması ve deforme olması nedeni ile kabarık, istenmeyen bir görüntü olaşucaktır.

Böyle bir durumda hem zamandan hemde paradan zarar edeceğiniz için duvarlarınızdaki bu tip boyaları işe başlamadan bir kaç saat önce bir fırça yardımı ile iyice ıslatıp spatula yardımı ile kazımanız ve daha sonra duvar kağıdını yapıştırmanız daha uygun olacaktır.

Saten boya üzerine duvar kağıdı uygulanması

Saten boya üzerine duvar kağıdı uygulaması plastik boya üzerine duvar kağıdı uygulamasına oranla daha kolay ve kalıcıdır. Fakat buradada bilinmesi gereken önemli bir nokta, doğrudan saten boya üzerine uygulanan duvar kağıdı hava sirkülasyonunu engeller buda bir süre sonra istenmeyen bir görüntü oluşmasına yol açar.

Bunun için saten boya üzerine duvar kağıdı yapılmadan önce çok ince kum bir zımpara ile saten boyanızın üzeri tek katman zımparalandıktan sonra duvar kağıdı uygulanmasıdır.

Tadilat sırasında oluşan duvar kağıdı hasarları

Bilindiği gibi özellikle bahar aylarında yapılan tadilatlar sırasında duvar koağıtlarında sıkça yırtılma delinme gibi hasarlar oluşur. Böyle durumlarda hammaddesi sebebi ile yerli duvar kağıtlarında kolayca ve düşük maliyetlerde bir tamirat biraz zordur. İthal duvar kağıtlarında ise bu hiç sorun değildir.

İthal duvar kağıdı sökülebilir ve dğiştirilebilir özellikte olduğundan sedece değiştirmek istediğiniz dikey parçanın maliyeti ile sadece ek yerlerinden çıkartıp yenisini takarak bu sorunu çözüp duvar kağıdınızda hiç hasar omamış gibi görünmesini sağlayabilisiniz.

Duvar kağıdının ömrü

Duvar kağıdının ömrü, duvar kağıdının uygulandığı ortamın hava şartlarına göre değişmekle birlikte genellikle 10 yıldır. Fakat özellikle bazı ithal duvar kağıtlarında bu süre 15 yıla kadar uzamaktadır. Bazı ithal duvar kağıtları ise dayanıklılık ömrü yanı sıra renk ve solmama garantiside vermektedirler.